Novosti

Politika

Kajtazi: Cilj je bio potpuno istrebljenje Roma

Na groblju u selu Uštica kod Jasenovca osmi put je obilježen Međunarodni dan sjećanja za romske žrtve genocida u Drugom svjetskom rat

Velik broj ljudi iz svih krajeva Hrvatske, ali i brojnih zemalja Evrope skupio se u petak na groblju u selu Uštica kod Jasenovca, gdje je po osmi put obilježen Međunarodni dan sjećanja za romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu.

U ime organizatora, Saveza Roma RH ‘Kali Sara’, prisutnima se obratio saborski zastupnik romske i 11 drugih nacionalnih manjina Veljko Kajtazi. Naglasio je da se nakon više od 70 godina od zločina počelo govoriti o romskim žrtvama ustaškog logora smrti u Jasenovcu, koje su tokom četiri godina postojanja logora bile mučene i ubijane na najokrutnije načine.

- U 21 masovnoj grobnici sahranjeno je 16.173 pripadnika romske zajednice, od toga 5.608 djece i 4.887 žena. Oni su dovođeni jer im je rečeno da će se baviti svojim zanatima. Međutim, oni su kopali jame za svoje sunarodnike u kojima su i sami završavali. Što je najgore, zločini nisu činjeni po naredbi stranaca, nago ovdašnjeg režima - rekao je Kajtazi i dodao da se točne brojke nikad neće ustanoviti.

- Njihova dehumanizacija dovedena je to te razine da po dolasku nisu ni popisivani pojedinačno, već po broju vagona u kojima su dovoženi. Cilj je bio potpuno istrebljenje Roma, a o čemu svjedoči podatak na je na prvom popisu Roma u Hrvatskoj bilo tek 405 od njih oko 15.000 koji su prije rata živjeli tu. Tek 70 godina nakon masovnog uništenja, broj Roma približava se broju od prije Drugog svjetskog rata - rekao je.

Podsjetio je i na stradanje posljednje velike grupe od oko 3.000 Roma u Aušvicu početkom avgusta 1944. i naglasio da se osim Romima treba odati počast i drugim narodima žrtvama ustaškog režima.

- Mi ondje ne komemoriramo da bi se od nekog izdvajali jer je nas već netko izdvojio - rekao je i zatim ukazao na porast netolerancije prema Romima u Međimurju i drugim sredinama, ističući da se pojedinačna kršenja zakona od strane Rome na mogu generalizirati.

- Današnjim položajem Roma u Hrvatskoj ne možemo biti u potpunosti zadovoljan, ali se nadam će se u suradnji s hrvatskom Vladom do kraja mandata ispuniti ono što smo uvrstili u operativni program za Rome koji zajedno s drugim građanima mogu znatno doprinijeti gospodarskom razvoju Hrvatske - kazao je Kajtazi.

Najavio je da će se od općine Jasenovac zatražiti da se pristupni put nazove Ulica romskih žrtava, kao i da će uz pomoć Grada Zagreba i Vlade iduće godine biti otvoren memorijalni centar, višenamjenski objekt s namjerom podizanja svijesti o stradanju Roma.

Komemoraciji su u ime Vlade RH prisustvovali potpredsjednik Davor Božinović, izaslanik hrvatske predsjednice Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predstavnici diplomatskog zbora, među njima i iz Srbije, kao i predstavnici romske zajednice te onih drugih manjina.

Molitve za mrtve govorili su paroh novogradiški Ognjen Tendžerić, jasenovački župnik Pero Oršolić, sisački imam Alem Crnkić i šejk Hašim Barjaktari koji je molitvu govorio na romskom. Slijedilo je polaganje vijenaca i odavanje počasti romskim žrtvama. U ime srpske zajednice to su učinili predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, predsjednik SNV-a Boris Milošević, kao i njegova zamjenica Aneta Vladimirov.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više