Novosti

Politika

Socijalistički senator u predizbornoj utrci

Bernie Sanders, nezavisni senator iz američke savezne države Vermont, koji otvoreno promovira radničko samoupravljanje i govorio o klasnom ratu koji bjesni SAD-om, postao je protukandidat Hillary Clinton u izborima Demokrata za predsjedničku utrku 2016. godine

8t0z2ggwup4kjttvgs2ph27sndl

Bernie Sanders

Uz potporu milijuna građana SAD-a, danas pokrećemo političku revoluciju koja će promijeniti našu zemlju. Tim je riječima Bernie Sanders, nezavisni senator iz američke savezne države Vermont, prije dva dana službeno najavio da postaje protukandidat Hillary Clinton u izborima Demokrata za predsjedničku utrku 2016. godine. Bez obzira na epilog cjelokupne priče, a prema dobrom dijelu poznavatelja prilika u SAD-u on može biti samo jedan, Sanders je već svojom kandidaturom izborni proces učinio zanimljivijim od bilo čega što je u američkoj politici viđeno zadnjih godina.

Ovaj 73-godišnjak smatra se prvim ‘socijalističkim senatorom’ u povijesti američkog Senata i prvim nezavisnim kongresnikom od 1950. godine, gdje je sjedio 16 godina, od 1991. do 2007. Prije toga je osam godina služio kao gradonačelnik Burlingtona.

Bez obzira na političke funkcije koje je obnašao, cijelu je karijeru dosljedno i otvoreno zastupao poziciju progresivnog demokratskog socijalista koji se bori za radnike te etničke i seksualne manjine. Digao je glas protiv američkog intervencionizma i prekomorskim ratnih kampanja, vojno-industrijskog kompleksa, sporazuma o slobodnoj trgovini i zakona koji su poslije 2001. godine uvjetovali stvaranje nadzorne države koja se po razmjerima i utjecaju ne može mjeriti ni sa čim u povijesti svijeta.

Sanders se, štoviše, ni danas ne libi koristiti jezik kakav je u američkom političkom i intelektualnom mainstreamu zadnji puta viđen prije mccarthyizma: osim što otvoreno promovira radničko samoupravljanje putem modela ekonomske demokracije, nedavno je govorio o ‘klasnom ratu’ koji bjesni u ovoj zemlji i velikoj ekonomskoj i socijalnoj nejednakosti koju generiraju dosadašnji rezultati toga sukoba.

- 99 posto svih novih prihoda danas ide u džepove 1 posto stanovništva. Potonji posjeduju više bogatstva od donjih 90 posto. Misli li itko da je ovo ekonomija kakvu SAD treba imati? Mislimo li da je to moralno? Moramo vratiti bogatstvo kako bi imali dinamičnu srednju klasu i stabilno gospodarstvo - rekao je u ponedjeljak Sanders, kojemu je jedan od političkih ciljeva izbacivanje korporativnog novca iz američke politike.

S takvom platformom Sanders je u zadnjih nekoliko izbornih procesa doslovno gazio političke protivnike iz redova Republikanaca i Demokrata, koji su, za razliku od njega, uložili milijune dolara iz poslovnoga sektora u izborne kampanje.

Sanders, suprotno tome, dosta vješto koristi moderne tehnologije za prikupljanje malih donacija od velikog broja građana putem grass roots kampanja. Kad je 30. travnja neslužbeno najavio kandidaturu, u roku od 24 sata na ovaj je način prikupio 1,5 milijuna dolara od 35 tisuća donatora, koji su u prosjeku uplaćivali oko 40 dolara. Za volontiranje se javilo 100 tisuća ljudi, što je brojka koju je malo tko Sandersovog profila uspio dosegnuti u zadnjih stotinjak godina.

Prema nekim recentnijim anketama, Sanders s ovakvom političkom platformom na terenu trenutno ima veću podršku birača od svih republikanskih kandidata. No, bez obzira na to, daju mu se minimalne ili nikakve šanse da pobijedi Hillary Clinton, koja iza sebe ima veliku financijsku i marketinšku podršku korporativno-političkog establišmenta. Tu je, dakako, i pripadajući medijski sektor, koji obično ignorira pojedince što se zalažu za promjenu statusa quo na kojem najveće medijske kompanije parazitiraju.

- Kad politički autsajder govori o razbijanju velikih banaka, oporezivanju špekulanata s Wall Streeta, besplatnom fakultetskom obrazovanju i ukidanju mjera štednje, insajderi u pravilu upozoravaju kako je riječ o idealistima i radikalima - napisao je novinar ‘The Nationa’.

Sanders je itekako svjestan pozicije s kojom ulazi u ovu izbornu utrku.

- Ali, kao što često znam kazati, nemojte me podcjenjivati. Ostvarit ćemo puno bolje rezultate od očekivanih. Štoviše, mislim da imamo šansu pobijediti -rekao je u nedavnom intervjuu.

Što god da se desi, dobar dio lijevih intelektualaca drži kako je velika stvar što će se, zahvaljujući Sandersu, u narednim mjesecima raspravljati i o temama koje se već desetljećima ignoriraju u američkim predizbornim kampanjama. Neki, pak, smatraju da će Demokrati iskoristiti i odbaciti Sandersa.

Odvjetnik i politički aktivist Ralph Nader mišljenja je da će on zapravo od Hillary Clinton napraviti bolju laž.

- Ona će se s njime morati složiti oko brojnih stvari. Među ostalim će morati imati naglašeniji negativni stav o Wall Streetu, kako bi ga neutralizirala. Svi mi znamo da je to sranje. Clinton će nas izdati čim postane predsjednica, a Sanders joj povećava šanse za taj scenarij. Do travnja sljedeće godine je gotov. Tada će, naime, iščeznuti - poručio je Nader.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više