Novosti

Politika

Suprotstavljene pozicije

Spalionica otpada još nije sagrađena pa ostaje mogućnost da zagrebački gradonačelnik prihvati kritiku Zelene akcije iz koje je ponikao

Zelena akcija vjerojatno je najveća i najuspješnija hrvatska aktivistička organizacija. Možda je i najstarija od svih relevantnih, ako izuzmemo neke ogranke raznih međunarodnih udruženja: idućih tjedana ona će proslaviti 35 godina djelovanja, što će reći da je osnovana i malo prije negoli ova država. Njezine uspjehe može se mjeriti i po intenzitetu aktivnosti i po egzaktnim rezultatima. U suradnji s nizom manjih, lokalnih ekoloških udruga, na primjer, Zelena je akcija presudno unaprijedila standarde javnih politika u području zbrinjavanja otpada.

Efekt njihova aktivizma počeo se vremenom konkretizirati u vidu niza progresivnih općina te gradova. Nedavno je i Velika Gorica, uz podršku Zelene akcije, objavila kandidaturu za dobivanje međunarodnog certifikata Zero Waste, namijenjenog gradovima s najboljom praksom zbrinjavanja otpada. No tim više u prednji plan izbija situacija u najužem domaćem ambijentu ove udruge, onom zagrebačkom, tj. na relaciji između Zelene akcija i Grada Zagreba. Na taj smo delikatni odnos upozoravali još lani, ali u novije vrijeme čini se da je on dodatno zaoštren, i to dosta otvoreno.

Najprije, međutim, moramo napomenuti da je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević svojedobno bio predsjednik Zelene akcije. Štoviše, on je tamo poniknuo kao aktivist, uz još neke angažmane, što će ga postupno dovesti i u stranačku politiku. Forte novog gradonačelnika nije stoga iznenadio: bilo je to, a valjda i ostalo, upravo zbrinjavanje otpada. No jedan bitan detalj u provedbi novih rješenja pokazat će se veoma spornim. Tomašević je u gradskim planovima zadržao spalionicu nerazvrstanog otpada, dakle metodu koja se direktno kosi sa suvremenim ekološkim principima, zasnovanim na reciklaži, ponovnoj upotrebi i tsl.

Najednom se tako gradonačelnik zatekao na pozicijama krajnje suprotstavljenim Zelenoj akciji, na što je ona reagirala isprva relativno koncilijantno, zatim sve izričitije. Sve do prije nekoliko tjedana, kad je na web-stranici te organizacije publiciran članak o jednoj protestnoj akciji njezinih aktivista, s naslovom: "Gradonačelnik Tomašević mora odustati od spaljivanja otpada!" U tekst je uvrštena izjava Marka Košaka, potpredsjednika Zelene akcije koji ovom prilikom zaista nije štedio nekadašnjega njezina predsjednika.

"Gradonačelnik Tomašević je prije dolaska na vlast zagovarao održiva rješenja, a sada nas pokušava uvjeriti kako spaljivanje nije štetno i da je ono jedino rješenje za neodvojeni otpad. Time ponavlja laži svog prethodnika Bandića i popušta pred lošom nacionalnom politikom", rekao je Košak. Pod "lošom nacionalnom politikom" nesumnjivo je mislio na model velikih regionalnih centara za otpad kakvi su se pokazali, ukratko, katastrofalnima. Dodano je, među ostalim, kako "Košak smatra da gradonačelnik svjesno obmanjuje građane i građanke budući da je Zelena akcija gradsku vlast detaljno informirala o zdravstvenim, okolišnim i financijskim problemima spaljivanja".

Ipak, spalionica još nije sagrađena, i ništa nije neopozivo definirano, pa ostaje mogućnost da zagrebački gradonačelnik prihvati takvu kritiku najavljene mu strategije. A nikako ne bi bilo dobro da se i on uklopi u opće europsko izvrdavanje zelene tranzicije kroz popratne prakse koje znače njezinu faktičnu opstrukciju. Teoretski, onaj plan zbrinjavanja otpada iz kruga Tomislava Tomaševića i stranke Možemo, i dalje je, usprkos spoticanju, najbolje što Zagreb ima na raspolaganju u tom pogledu, pa ne bi valjalo da sad ta perspektiva samo tako padne u vodu, odnosno vatru.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više