Novosti

Kronika

Буквaрoм кућу грaдимo

ЗВO и ВСНM Бeлoг Maнaстирa пoдeлили уџбeникe oснoвцимa и срeдњoшкoлцимa: Нe пoстojи ниjeдaн рaзлoг дa нe кoнзумирaмo прaвa кoja су нaм дaнa, рeкao je Срђaн Jeрeмић

8hs1tc44zprqhysdg9dkjj9q5hj

Delegacija Zajedničkog veća opština iz Vukovara, u Belom Manastiru podelila je čitanke i bukvare za sve učenike koji pohađaju nastavu po C modelu. Nabavku su financirali ZVO i belomanastirsko Veće srpske nacionalne manjine. Uz prosvetne zaposlenike svečanosti su prisustvovali učenici Osnovne škole Dr. Franjo Tuđman, Druge srednje škole i Gimnazije Beli Manastir. Iako su novi udžbenici prvenstveno namenjeni za učenike koji pohađaju nastavu po A modelu, oni će biti od veće koristi nego dosadašnji.

- U Belom Manastiru, unazad dve godine, drugi model osim C modela nemamo, a u ranijem periodu imali smo i A model. To je veliki problem i VSNM tome poklanja izuzetno značajnu pažnju - rekao je Predrag Stojanović, predsednik VSNM-a Beli Manastir.

Predsednik ZVO-a Srđan Jeremić je rekao da je to prvi simboličan, ali ne i zadnji korak, kojim ova institucija želi ukazati na značaj njegovanja svih elemenata nacionalnog identiteta.

- Pogledajte druge nacionalne manjine; Čehe, Talijane, Mađare, svi oni drže do svog jezika i pisma do svog obrazovanja i škola. Čini mi se, iako ne znam iz kog razloga, da samo mi imamo s tim problem. Nema razloga da imamo taj problem jer je nama Hrvatska, naša država, svojim zakonima dala pravo da se obrazujemo na svom jeziku i pismu. Ne postoji nijedan razlog da i ne konzumiramo prava koja su nam data - rekao je Jeremić.

Preci su, kako je istakao, živeli u raznim državama i sistemima pa su pored toga uspeli da sačuvaju pravoslavnu veru, jezik i ćirilično pismo, dakako poštujući države i sisteme u kojima su živeli. Jovan Vlaović, predsednik Odbora za ljudska prava, prisutnima je na sopstvenom primeru pojasnio proces obrazovanja. Vlaović je osnovnoškolsko obrazovanje završio po A modelu u Boboti, gimnaziju je završio u Vukovaru također na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, polagao je srpski na državnoj maturi, i sa dvojezičnom diplomom uspešno se upisao na fakultet u Osijeku kao sedmi na listi od 220 upisanih.

- Na samom fakultetu nisam imao nikakvih problema iako su od samog početka svi znali da mi je otac pravoslavni sveštenik. Nikada me niko nije ni krivo pogledao. Na burzi rada sam bio čitavih sedam dana i potom se zaposlio u privatnoj firmi sa dvadesetak zaposlenih. Tamo također nisam imao nikakvih problema - rekao je Vlaović.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više