Novosti

Kultura

Gorski kotao: Štrudla od borovnica

Ako posjećujete Gorski kotar, ne idite kući dok ne kušate štrudlu od borovnica. U ponudi je mnogih goranskih restorana, a na vama je da odlučite gdje je najukusnija. Ako se odlučite sami pripremiti ovu deliciju, trebat će vam svega nekoliko sastojaka i malo vještine

Large gorski a

Štrudl, štrudla ili savijača je jelo od vučenog (ponekad i lisnatog) tijesta koje se puni voćem, povrćem, sirom, makom, orasima te može biti slano ili slatko. Štrudla od borovnica se priprema od vučenog tijesta, odnosno tankih kora nadjevenih slasnim, tamnoljubičastim plodovima borovnice. Kada poželite pojesti tipičan goranski desert, svi će vam preporučiti upravo nju. Još ako su to divlje, šumske borovnice, osjetit ćete pravi miris i okus ovog našeg zelenog srca, pa ako posjećujete Gorski kotar, ne idite kući dok ne kušate ovu štrudlu. U ponudi je mnogih goranskih restorana, a na vama je da odlučite gdje je najukusnija. Ako se odlučite sami pripremiti ovu deliciju, trebat će vam svega nekoliko sastojaka i malo vještine pri razvlačenju tijesta. Možete koristiti kupljene kore i uzgojene borovnice, ali vjerujte, domaće kore i divlje borovnice čine pravu čaroliju.

Borovnica je grmolika, listopadna višegodišnja biljka čiji plodovi dozrijevaju od kraja svibnja pa do kraja srpnja. U Gorskom kotaru je rasprostranjena u šumama, no zbog načina berbe češljevima se uništava pa je sve rjeđe nalazimo na nekada bogatim staništima. Plod borovnice kiselkastog je okusa i smatra se ljekovitim zbog velikog udjela vitamina i željeza. Od njega se pripremaju slastice, pekmezi i likeri, a borovnicu je najzdravije konzumirati svježu.

 

Sastojci za tijesto:

500 g glatkog brašna (ili onog za bureke i pite)

prstohvat soli

5 žlica ulja

280 ml mlake vode

 

Za nadjev:

700 do 1000 g borovnica (može i zaleđenih)

100 do 130 g šećera (ovisno koliko su borovnice slatke)

2 vanilin šećera

mljeveni cimet

3 do 4 žlice krušnih mrvica

100 g otopljenog maslaca

 

Priprema:

U posudu prosijte brašno, dodajte prstohvat soli, ulje i mlaku vodu. Umijesite tijesto (dodajte još malo vode ako je potrebno). Kada se sastojci spoje, tijesto prebacite na radnu plohu i mijesite dok ne dobijete glatko i elastično tijesto, trebat će vam nekih 10-ak minuta. Formirajte kuglu i snažnim i kratkim pokretima je bacajte o plohu. Ovo ponovite najmanje 30 puta, a to pomaže da se razvije gluten. Kada je tijesto gipko, oblikujte kuglu (ja sam oblikovala četiri manje), stavite ga u posudu i prelijte uljem. Zamotajte prozirnom folijom pa ostavite da stoji barem sat ili dva (ja sam ostavila u hladnjaku preko noći).

Na stol stavite podlogu (plahtu, stolnjak…), nauljite ruke pa tijesto najprije prstima spljoštite i stanjite koliko ide. Ne koristim brašno u ovoj fazi nego samo masnoću jer tijesto ne smije biti suho (tada će pucati). Tijesto razvlačite od sredine prema rubovima, povlačite prstima uokolo da se ravnomjerno razvuče i stanji. Ako i pukne, ne brinite, neće smetati.

Kada ste postigli željenu tankoću/debljinu tijesta, odrežite deblje rubove, poškropite s malo otopljenog maslaca i rasporedite borovnice. Po borovnicama pospite šećer i vanilin šećer te malo mljevenog cimeta. Po svemu rasporedite krušne mrvice. Pomoću stolnjaka zamotajte savijaču. Stavite je u pleh obložen masnim papirom te namazan s malo maslaca. Štrudl premažite s ostatkom maslaca i stavite peći u ugrijanu pećnicu na 180 stupnjeva nekih 40 do 50 minuta. Kada porumeni, gotova je. Vruću štrudlu poškropite mineralnom vodom i pokrijte čistom krpom dok se malo ne ohladi. Poslužite je mlaku i posutu šećerom u prahu. Ako volite, možete poslužiti i uz tučeno slatko vrhnje ili preljev od vanilije.

Dobar tek!

 

Tekst je izvorno objavljen u mjesečnom prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više