Svijet se nagnuo opasno udesno, a za svijetom ide i naša malena regija: ne čini li vam se da smo se neobično brzo privikli na sve te vijesti o privođenjima, deportacijama, zabranama i prijetnjama? Slijedi kraći pregled regionalne kulture u prethodnim tjednima, provučen kroz žanr crne kronike, gdje sve češće susrećemo umjetnike.
Polazimo iz Srbije, kamo je pošao i talijanski aktivist, turist i klavijaturist Davide Martello, čovjek koji već godinama obilazi – rekli bi kolege iz vanjskopolitičkih rubrika – krizna žarišta: putuje naokolo sa svojim klavirom na točkićima i svira posvuda, od istanbulskih prosvjeda preko kijevskih demonstracija do pariških ulica. Poželio je dati podršku i srpskim studentima, ali ga je tamošnja policija privela pa sprovela do granice s Rumunjskom, uručivši mu za sretan put još i jednogodišnju zabranu ulaska u državu. "Nisam znao da je klavir tako opasan", prokomentirao je Martello u nedavnom intervjuu za naše novine.
U Beogradu je priveden i Dejan Ilić – kolumnist Peščanika, teoretičar književnosti, urednik kultne Fabrike knjiga – i to zbog gostovanja na TV Nova. U studiju je, komentirajući prosvjede, među ostalim rekao: "Imate da birate – ili ćete tim ljudima otvoriti vrata da se sklone, a otvaranje vrata je ta prelazna vlada, ili ćete se pomiriti sa tim da će teći krv ulicama, da ćemo izgubiti ne znam koliko života i ne znamo čije živote, da bismo se oslobodili njih."
Prema beogradskom tužilaštvu, ovo je bilo dovoljno da se Ilića sprovede iza rešetaka pod optužbom krivičnog djela izazivanja panike. Po izlasku iz pritvora izjavio je da bi "samo moron mogao da pomisli da sam izazivao paniku", s čime se slažemo, i da planira i dalje iznositi vlastite stavove, što podržavamo.
Privodi se i s druge strane graničnog prijelaza Bajakovo, ali ovdje, u Hrvatskoj, ipak držimo do sebe i pratimo zapadne trendove pa ljude odvodimo u ćelije prvenstveno zbog njihovih propalestinskih stavova. Tako je skupina aktivistkinja i aktivista nedavno prosvjedovala ispred Ministarstva vanjskih poslova protiv hrvatskog suučesništva u izraelskom genocidu nad Palestincima, a policija ih je strpala u maricu, pa njih devet – nota bene, isključivo žene – bez jasnog razloga odlučila zadržati u stanici preko noći.
Mediji su već prenijeli da je među pritvorenim aktivistkinjama bila umjetnica Selma Banich, a društvo joj je činilo i par autorica s ovih stranica. Nije prvi put: zbog isticanja palestinske zastave na riječkom osmomartovskom Noćnom maršu već je bio priveden, sjetit ćete se, prorektor tamošnjeg sveučilišta Gordan Jelenić.
Prvo mjesto top-liste hrvatskih kulturnjaka s kojima se obračunala policija pripada ipak Mili Kekinu: bivši frontmen Hladnog piva priveden je u sklopu predizborne kampanje i u svojstvu supruga Ivane Kekin iz stranke Možemo! jer u vladajućem HDZ-u očito nisu uspjeli prišiti baš ništa baš nikome iz vrha možemovaca. Sproveden s lisicama na rukama, pred unaprijed postrojenim odredom foto-reportera, a na inicijativu glavnog državnog odvjetnika i HDZ-ovog potrčka Ivana Turudića, pjevač je ubrzo pušten, ali zabava tabloidnih medija tek je počela.
Idućih dana i tjedana bavit će se isključivo pitanjem Kekinovog statusa samostalnog umjetnika i socijalnih prava koja mu prema tom statusu pripadaju, preispitujući usput i proračunska davanja za samostalne umjetnike kao takve. HDZ-ova ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, koju iz istog proračuna plaćamo da se brine o kulturnjacima – zabilježimo i to – pridružila se hajci na Kekina.
A sada u teatar. Onaj regionalni, jasno. U sklopu programa "Regionalni teatar" u sarajevskom Narodnom pozorištu gostovalo je nekoliko predstava iz Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije, a problem je nastao oko jedne s Kosova. Nastala prema tekstu Jetona Neziraja, međunarodno poznatog prištinskog dramaturga i kolumnista Kulturnih Novosti, a u režiji Blerte Neziraj, predstava "Šestorica protiv Turske" potaknula je Ambasadu Republike Turske u BiH da zatraži zabranu igranja, jer kosovski komad po stručnom sudu cijenjenih diplomata širi "propagandu u korist FETO terorističke organizacije protiv Turske i njenog šefa države".
Predstava zapravo govori o stvarnom slučaju hapšenja i deportacije šestorice turskih državljana nastanjenih na Kosovu pod optužbom da su sudjelovali u prosvjedima protiv režima Recepa Tayyipa Erdoğana, a njena je izvedba već bila stopirana u Prizrenu. Sarajevsko pozorište ipak nije popustilo pod pritiscima kojima su se pridružile i raznorazne lokalne udruge. "Šestorica protiv Turske" ispraćena su ovacijama pune dvorane, a Neziraj je poručio da je "Narodno pozorište dokazalo da je Sarajevo slobodan grad".
Sličan slučaj i u Splitu, samo što je ondje cenzuru poželjela provoditi ukrajinska ambasada. Zasmetala im je predstava "Woyzeck" Boruta Šeparovića jer "predstavlja otvoreno oskvrnuće časti i dostojanstva ukrajinskih vojnika, ukrajinskih žena" i jer je "uvreda za svakog Ukrajinca", a za svaki slučaj su i priprijetili upravi Hrvatskog narodnog kazališta: "Što posijete, to ćete i požnjeti!" Iz HNK-a su im pak pomirljivo odgovorili da je Šeparović režirao antiratnu predstavu i sugerirali im da je dođu pogledati prije nego što o njoj donesu sud.
Zvuči razumno, ali, kao što vidimo, razum polako postaje deficitaran resurs. Ambasade traže da se zabrane predstave koje nisu vidjele, ministrice kulture proganjaju kulturnjake, svako malo neki pjevač ili teoretičar završi u ćeliji... Politička regresija, policijska represija: odavno poznata formula. Najmanje što pritom možemo učiniti je ne miriti se s tim da nam vijesti poput ovih skroje novu normalnost.