Novosti

Društvo

Uber alles

Uber je godinama bio kompanija na lošem glasu, a 124.000 dokumenata koji su procurili potvrdili su da je zaobilazio i kršio zakone, obmanjivao policiju, bio nekorektan prema svojim vozačima i lobirao kod moćnih političara

Large internacionala pono%c5%a1

(foto Sanjin Strukić/PIXSELL)

Uber je godinama bio kompanija na lošem glasu, a 124.000 dokumenata koji su procurili i koje je obradio medijski konzorcij predvođen The Guardianom potvrdili su da je čelništvo kompanije godinama marljivo radilo na tome. Iz dokumenata je razvidno kako je taj tehnološki gigant (ne baš gigantskog poslovanja kada je riječ o stvaranju profita) zaobilazio i kršio zakone, obmanjivao policiju, bio nekorektan prema svojim vozačima, a na sve to nakalemio je i lobiranje kod moćnih političara poput Emmanuela Macrona, tada ministra i Neelie Kroes, tadašnje povjerenice Europske komisije za digitalizaciju, inače iz Nizozemske. Dokumenti obuhvaćaju razdoblje od 2013. do 2017. kada je kompaniju vodio njen suosnivač Travis Kalanick a vodeći ljudi u internoj prepisci su se hvalili da funkcioniraju kao pirati i da zapravo djeluju protuzakonito. Kalanickova je ideja u osnovi bila jednostavna: ne birajući sredstva uvesti uslugu vožnje u što je više gradova na svijetu pa makar se to postizalo kršenjem zakona i propisa, posebno onih koji reguliraju poslovanje taksija.

Dokumenti su procurili zahvaljujući Marku MacGannu, bivšem glavnom lobistu Ubera za Europu, Srednji istok i Afriku koji je izjavio da je njegova dužnost govoriti i pomoći vladama i parlamentima da isprave nešto što je postavljeno pogrešno. Javnosti zanimljiviji dio dokumentacije odnosi se na prepisku Kalanicka i Macrona koji je kao ministar ekonomije potajno pomagao Uberu. U doba kada su francuski taksisti organizirali prosvjede protiv Ubera koji su bili i nasilni (što je Kalanicku odgovaralo i smatrao je da "nasilje donosi uspjeh") Macron je kompaniji najavio da će reformirati zakone ne bi li pogodovao njenom razvoju. Pariz je prvi grad u Europi u kojem je Uber uveo svoju uslugu vožnje. U listopadu 2014., dva mjeseca nakon što je postao ministar, današnji predsjednik Francuske sastao se s Kalanickom i drugim čelnicima tvrtke. Ključno je bilo uvođenje UberPopa, usluge koja je omogućila nelicenciranim vozačima da pružaju uslugu po znatno nižoj cijeni od licenciranih. Francuski sudovi i parlament to su osporili, Uber je nastavio raditi po starom i osporio je zakon. Macron je smatrao da UberPop nema budućnosti, ali je u dogovoru s tvrtkom prionuo pisanju propisa kojima su regulirane ostale usluge Ubera. Spornu je uslugu Uber suspendirao, a Macron je potpisao uredbu kojom su ublaženi zahtjevi za liceniranje njegovih vozača.

Povjerenica Kroes je postala široko poznata po izricanju velikih globa tehnološkim divovima poput Intela i Microsofta, ali je Uberu bila naklonjena. Povjerenica je prestala biti u studenom 2014. godine, a prije toga se dogovorila s Uberom o ulasku u njegov savjetodavni odbor. Kao članica tog odbora pritiskala je nizozemsku vladu kada je riječ o poslovanju i pravnoj regulaciji Ubera u toj zemlji, posebno u slučaju usluge UberPop. Kroes je savjetodavni odbor napustila 2018. Dokumenti su pokazali i da je tvrtka koristila politiku "kill switch", odnosno korištenje prekidača za isključivanje računala tako da se policiji onemogući pristup tim računalima, a time i osjetljivim podatcima. Prekidač je korišten u Nizozemskoj, Kanadi, Mađarskoj, Indiji i Rumunjskoj, a Kalanick ga je osobno aktivirao bar jednom.

Kalanick se sastao i s Joem Bidenom 2017. u Davosu, a budući američki predsjednik je nakon sastanka izjavio da će Uber milijunima radnika "dati slobodu da rade onoliko sati koliko hoće pa će oni voditi svoje živote kako žele". Nisu svi bili naklonjeni Uberu. Tadašnji gradonačelnik Hamburga, danas kancelar, Olaf Scholz tražio je da tvrtka poštuje propise na što su u Uberu zaključili da je "pravi lakrdijaš". Uber se širio zahvaljujući golemim financijskim injekcijama investitora i cijenama usluge za koje je bilo jasno da su neodržive, ali su mogle efikasno uništavati konkurenciju. Postao je stjegonoša ekonomskog modela zasnovanog na aplikacijama. Otkako je Kalanick bio prisiljen napustiti tvrtku, ona nastoji izgraditi prihvatljiviji imidž. Na vijest o curenju dokumenata Uber je priznao pogreške, ali i poručio da se u posljednjih pet godina tvrtka nastoji transformirati. Poručeno je i da se nije i neće ispričati zbog ponašanja koje nije u skladu s današnjim vrijednostima kompanije.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više