Novosti

Politika

Betlehem u maskirnom

Pravobraniteljica za djecu za ‘Novosti’ je rekla da se iz objavljenih fotografija dječaka u vojnim uniformama koji su u Karlovac donijeli betlehemsko svjetlo ne može zaključiti da je došlo do povrede prava djece. No tako blago mišljenje nije izrazila u slučaju obilježavanja ustanka u Srbu, jer prethodno nije provjerila izmišljenu prijavu

Lqm076zugju04suqgik0erd03pd

Ivana Milas Klarić (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Betlehemsko svjetlo mira donijeli su u Karlovac pripadnici tzv. Počasnog voda ZNG 91. Tako je ovogodišnje betlehemsko svjetlo zasjalo u militarističkom duhu jer spomenuti vod čine djeca u vojnim uniformama. Ništa čudno kada je riječ o ovoj neobičnoj dječjoj postrojbi, o kojoj smo već ranije pisali. Riječ je udruzi građana koja navodno provodi program sličan radu Saveza izviđača: članovi su, između ostalog, djeca u dobi od 14 do 18 godina. Ona na svečanostima u Karlovcu povremeno nose isključivo staro i onesposobljeno oružje koje teatralno, u duhu vojničke obuke, rastavljaju ili pak salutiraju i drže počasne straže pred spomenicima ratnim žrtvama.

Utemeljitelj i predsjednik Počasnog voda, istaknuti pripadnik HDZ-a i počasno umirovljeni brigadir Dubravko Halovanić, za naš je list bio negirao da puške rastavljaju maloljetne osobe te je dodao da ‘u udrugu ne primaju nikoga ispod 13 godina’. Kazao je da djeca imaju slobodu izbora i u udruzi su uz pristanak roditelja.

Spadaju li ovakve aktivnosti samo u nakaradnu militarizaciju najmlađih ili se izravno kose sa zakonima o zaštiti prava djece? Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, koja se zajedno s druge dvije pravobraniteljice našla na meti brutalnih verbalnih napada u prošlom saborskom sazivu, za ‘Novosti’ je rekla da se ‘iz nekoliko objavljenih fotografija na internetu ne može zaključiti da je došlo do povrede prava djece’. No tako blago mišljenje nije izrazila u slučaju ovogodišnjeg obilježavanja antifašističkog ustanka u Srbu, jer prethodno nije provjerila izmišljenu i huškačku prijavu protiv organizatora, koju je podnijela zadarska udruga Žene iz Domovinskog rata. Djecu iz Bobote koja su u Srbu recitirala stihove Vladimira Nazora i Branka Ćopića proglasila je sredstvom političke kampanje i manipulacije. Pravobraniteljica sada pretpostavlja da karlovačku djecu nitko nije prisilio na nošenje odore i da im je to, vidi vraga, možda bilo i drago.

- Djeca se, naravno, ponekad vole igrati vojnika i rata, ali nije uputno da ih se javno prikazuje i odgaja kao male vojnike - primijetila je Ivana Milas Klarić.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više