Novosti

Kronika

Maли пeсници рoдa свoгa

ВСНM Вукoвaрскo-срeмскe жупaниje прeдстaвилo рeзултaтe кoнкурсa: Oвoгoдишњи прojeкaт у знaку je oбeлeжaвaњa стoгoдишњицe зaвршeткa Првoг свeтскoг рaтa

Suveom5pxcmyx8p9dkj64umn0r7

Sanja Brocić, Mihaela Ivošević, Miloš Salva i Vanja Borojević

Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije treću godinu zaredom provodi projekat ‘Deca pesnici, roda svoga’ u okviru kojeg raspisuje literarni konkurs za učenike sedmog i osmog razreda osnovnih škola u nastavi na srpskom jeziku i pismu. Završna manifestacija na kojoj su nagrađeni najbolji radovi upriličena je u Osnovnoj školi ‘Dragutin tadijanović’ u Vukovaru.

- Cilj literarnog konkursa je negovanje i očuvanje srpske ćirilice, lepote srpskog jezika i tradicije srpskog naroda - podsetila je potpredsednica VSNM-a Vesna Vujić dodajući da je ovogodišnji projekat u znaku obeležavanja stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata. Stručna komisija koju čine profesorke Vesna Vujić, Milica Stojanović, Snežana Šević i Jadranka Radošević, odredila je tri teme konkursa: ‘Zrno sećanja na neznane junake’, ‘Čast našim precima koji naše ime slavom odenuše’ i ‘Reči i mostovi, spone među ljudima’.

Na konkurs je pristiglo 27 radova iz deset škola. Prvo mesto osvojila je Vanja Borojević, učenica ‘Dragutina Tadijanovića’ iz Vukovara čija je mentorica bila profesorka Mirjana Njegić. Drugo mesto pripalo je Milošu Salvi, učeniku Ilača-Banovci, Područne škole Banovci kojem je mentorica bila profesorka Milica Šarčević, a treće mesto je dodeljeno Mihaeli Ivošević iz Borovo, kojoj je mentorica bila profesorka Radojka Tolić. Nagradu za najlepši rukopis osvojila je Sanja Brocić iz Borovo. Nakon predstavljanja najuspešnijih literarnih radova, održan je prigodan program pod nazivom ‘Književna reč nas čuva i u ova teška vremena’ u izvođenju pesnika i glumaca iz Srbije: Miodraga Jakšića, Aleksandra Simića, Aleksandre Radaković, Biljane Mrmoš i Tatjane Pupovac.

- Deci smo ovim programom želeli predstaviti velike srpske pisce iz njihovih lektira i čitanki, koji su prošli golgotu Velikog rata, pregazili Albaniju, bili na Kajmakčalanu i Solunskom frontu, ali su sve vreme pisali. Danas to što su napisali čitamo kao svedočanstvo, ali i veliko umetničko delo - kaže pesnik Miodrag Jakšić. Kroz program su predstavljena dela srpskih pesnika Stanislava Vinavera, Vladislava Petkovića Disa, Rastka Petrovića i Milutina Bojića. Deca su imala priliku da čuju i o heroini Milunki Savić, ali i strancima koji su bili na srpskoj strani u ratu poput Arčibalda Rajsa, Olive King i Flore Sands.

- Posle pobede u Prvom svetskom ratu Srbija je imala veliki ugled u svetu. Kroz priče ovih junaka želimo da to deci kažemo. Ideja jeste da na ovakvim mestima oni shvate i da kući ponesu bar jedno od tih imena, da ih zadrže u svom sećanju i pamćenju. Jedino na taj način danas možemo da se odužimo tim malim, a velikim ljudima - kazao je Jakšić.

Predsednik VSNM-a Svetislav Mikerević uručio je na kraju programa zahvalnice predstavnicima škola i svih institucija koje su doprinele realizaciji projekta ‘Deca, pesnici roda svoga’. Finansijsku podršku projektu pružili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Srpsko narodno veće iz Zagreba.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više